Takmer každý z nás si uvedomuje, že v posledných rokoch došlo výraznému technologickému pokroku.  Taktiež, takmer každý z nás má smartfón, počítač a pripojenie na internet. Tieto výdobytky techniky sú už nejaký ten piatok neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Otvoríme si aplikáciu, stránku a už iba surfujeme. Iba málo kedy si uvedomujeme koľko práce stojí za takýmto druhom komfortu. Nie iba samotný kód, aby aplikácia alebo stránka fungovala, ale aj dizajn. Dobrý dizajn je totiž polovicou úspechu. Nie je to jedna z tých vecí ktoré sa preceňujú.

 

V rokoch minulých prevládala mienka, že umelec, poprípade grafik dizajnér sa nemá šancu uživiť, že to nie je skutočná práca, poprípade že to dokáže každý. Počítačová grafika je novodobí druh umenia. Na to, aby človek mohol byť umelcom, potrebuje estetické cítenie, poriadnu dávku trpezlivosti, raz takú kreativity a v neposlednom rade kvantum vedomostí.  Kým ste došli k tomuto článku, museli ste zapnúť svoj počítač, alebo odomknúť smartfón, však? Zjavilo sa vám užívateľské prostredie, ktoré taktiež musel niekto navrhnúť. Niekto musel nakresliť ikonky tak, aby užívateľ chápal na čo slúžia, určiť vhodné farby a mnoho iného. Šikovný  grafik vie, aké farby sa hodila na danú tématiku, aké dokážu v človeku vyvolať pocity a správne ich použiť. Samotná práca je vysokospektrálna, avšak vždy začína nápadom. Umenie spočíva v spracovaní nápadu a nechaní kúsku seba v každej zákazke.

 

Dobre, povedzte si, že spĺňame všetky predpoklady na to, aby sme tvorili kvalitný kontext, ako sa uchytiť na trhu? Nie každý má na to, aby skončil v nejakej veľkej reklamnej agentúre a robil bezducha. Síce aj to je jedna z možností, ale nie tá ideálna. Myslím že práca freelance je lepšou variantou. Môžte mať popri grafike aj inú prácu, alebo môžte ráno vstať, dať si cereálie a pracovať bez toho aby ste si prezliekli pyžamo. Mne osobne tento spôsob vyhovuje omnoho viac. Ostávate na voľnej nohe, takže si sami určujete pracovný čas, harmonogram dňa a nemusíte potláčať vlastnú kreativitu. Vo väčších firmách sa pracuje štýlom, že človek ráno príde do práce a kým odíde domov, vytvorí viacero prác ktoré sú takmer presne také , ako tie predchádzajúce. Pracujete len aby ste to dokončili čo najskôr, pretože nad vami stojí šéf ktorý vám dýcha na krk. Je dobrý si byť sám sebe pánom. To že vaša výplata závisí od vašej kreativity ju podporuje, nie ničí. Je skvelé mať možnosť ukázať vlastnú osobnosť a pretvoriť ju do niečoho hmotného. Kľudne môžte celý deň prespať a pracovať v noci, pretože môžte. Alebo si môžte vziať počítač ku gauču a pri práci si spievať. Čokoľvek. Jedinú nevýhodu ktorú vidím, je fakt že nespoznáte nových ľudí , pretože pracujete sám. Avšak nájsť dobrých kolegov s ktorými môžte ísť po práci sadnúť na pivo a rozprávať sa o hocičom je ťažké. Takto máte viac času na rodinu, priateľov, seba. Niekedy stačí iba kúsok odvahy, šikovnosti a cieľavedomosti, a celý život sa môže obratiť o 180 stupňov k lepšiemu. Je na mieste sa zamyslieť, či chcete byť tou osobou bez ducha.

 

No v prvom rade, grafik je povolaním ako každé jedno, či už ako zamestnanec alebo freelancer.